Witamy! Parafia Wszystkich Świętych w Zakliczynie dekanatu myślenickiego, archidiecezji krakowskiej, obejmuje trzy miejscowości Czechówkę, Stojowice (kaplica) i Zakliczyn (kościół parafialny). Parafia erygowana przed 1325 rokiem; kościół parafialny wybudowany w latach 1773-74, a konsekrowany w 1776 roku. Szczególną czcią i kultem wiernych jest otoczony obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem – Matki Bożej Różańcowej, Pani Zakliczyńskiej. Bogata historia parafii i kościoła oraz współczesne działania duszpasterskie i modlitewne tworzą interesujący obraz życia Kościoła lokalnego. Zapraszamy do czytania, oglądania i słuchania, wspólnej modlitwy, także do pisania (o nas i do nas). A przede wszystkim do zwiedzania – zapraszamy do Zakliczyna!

Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa została założona w naszej parafii 4 listopada 1990 roku i zatwierdzona na teren Archidiecezji Krakowskiej przez Dyrektora Arcybractwa ks. Józefa Woźniaka CM. Podczas uroczystej Mszy św. został poświęcony obraz Serca Jezusowego i zegar Straży Honorowej oraz zostali przyjęci pierwsi członkowie. Dyrektorem i opiekunem został mianowany ks. Stanisław Pająk, proboszcz parafii. Stefania Nowak, która była inicjatorką utworzenia w Zakliczynie arcybractwa, otrzymała dyplom zelatorki. 5 listopada 2000 roku miał miejsce Jubileusz naszej Straży Honorowej. W uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem Dyrektora ks. Stanisława Wajdziaka i Proboszcza ks. Stanisława Pająka dziękowaliśmy Sercu Jezusowemu za 10 lat istnienia. Podczas tej mszy została poświęcona chorągiew - sztandar z wizerunkiem Serca Jezusowego z jednej strony i z Zegarem Czuwania z drugiej. Następnie zostali przyjęci nowi członkowie. 3 maja 2002 roku Zofia Cygan otrzymała dyplom zelatorki.

Zamierzeniem tego stowarzyszenia jest umiłowanie, uwielbienie, dziękczynienie, a szczególnie wynagrodzenie Sercu Jezusowemu za grzechy. Każdy członek obiera sobie jedną godzinę w ciągu dnia, w czasie której pamięta w sposób szczególny o Sercu Jezusowym obecnym w tabernakulum i ofiaruje Bogu zwykłe zajęcia tego czasu, nie czyniąc w nich żadnej zmiany. Wybrana godzina jest umieszczona na Zegarze Czuwań Straży Honorowej.

Bierzemy czynny udział w zebraniach formacyjnych, podczas których są rozważane fragmenty Biblii oraz wymieniane bilety. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest świętem patronalnym arcybractwa; przypada ono w piątek po oktawie Bożego Ciała. W każdy pierwszy piątek miesiąca polecamy w Eucharystii wszystkie nasze intencje. Obecnie jest 27 członków…